VINBÄGARE / SKÅLAR samt LOCKDOSA, 6 st, 1800-tal.

289116. VINBÄGARE / SKÅLAR samt LOCKDOSA, 6 st, 1800-tal.

Handmålad dekor. Diameter 7,5 - 9,3 cm, höjd 2,7 - 7,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, en skål med hårlinjespricka. Lockdosa med smärre nagg på fotringen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 665