289044. TAKLAMPA samt 2 LAMPETTER. Hans-Agne Jakobsson, Markaryd. 1900-talets andra hälft.
Stomme i mässing, skärm i form av fransar.
Taklampans diameter 38 cm, höjd 22 cm. Lampetternas diameter 16 cm. Höjd 22 cm, djup 21 cm.
Bruksslitage samt fransar något vågiga.