MATSALSMÖBLEMANG, 5 delar, "Solna", Carl Malmsten.
289007. MATSALSMÖBLEMANG, 5 delar, "Solna", Carl Malmsten.
Matsalssmöblemang formgivet av Carl Malmsten i ljusgråmålat trä. 4 stolar med blåklädd sits. Bord med rundade hörn med en medföljande iläggskiva á 55 cm. Samtliga delar plakettmärkta "Möbel komponerad av Carl Malmsten".
Stolarnas höjd 88 cm.
Bordets längd 140 cm, höjd 76 cm, bredd 89 cm.
Färgbortfall
Märken och repor
Bruksslitage
Små avslag.
Stolarnas höjd 88 cm.
Färgbortfall
Märken och repor
Bruksslitage
Små avslag.