Nikolaus Störtenbecker (1940-2022), fläder, olja på duk, 1992, monogram och daterad nedanför höger, ca. 80 x 90 cm, med ram ca. 91 x 100,5 cm.
Störtenbecker studerade vid Hamburgs universitet för konst. Han var en av grundarna av konstnärsgruppen ZEBRA och medlem i Painters' Association of North German Realists, vars bildmässiga tillvägagångssätt bygger på traditionen av realism och pluralism under 1800-talet.