Höjd 78 cm. Ø 38 cm.
Under 1700- och 1800-talet blev spiskaminer i gjutjärn mycket populära i Europa och Nordamerika. De användes flitigt för att värma bostäder och för matlagning, och deras robusta konstruktion gjorde dem långvariga och hållbara. Designen och ornamentiken på spiskaminerna blev också alltmer dekorativa och följde den tidens mode och estetik.
Kockums Jernverk var en välkänd svensk industriföretag som var verksam inom olika områden, inklusive tillverkning av gjutjärnskaminer. Företaget grundades av Wilhelm Kockum år 1823 i Malmö och kom att spela en betydande roll inom svensk industrihistoria.
Kockums tillverkning av gjutjärnskaminer tog sin början under 1800-talet och fortsatte ända fram till 1960-talet. Kaminer var en viktig produkt för företaget och deras tillverkning var baserad på gjutning av högkvalitativt gjutjärn. Kaminerna var kända för sin hållbarhet och goda värmehållning, och de blev populära både i Sverige och internationellt.
Bruksslitage, ej fullständigt genomgången. En glaspanel saknas.
Höjd 78 cm. Ø 38 cm.