287653. TAKLAMPA, saturnusmodell, 1900-talets första hälft.
Vitmetallstomme, kupa i gultonat glas med gröna ränder. Lös plafond i klarglas med etsade ränder.
Diameter 42 cm, höjd ca 43 cm.
El ej funktionstestad
Bruksslitage
Avklippt kabel
Repor
Färgbortfall.