IVAN IVANOVICH BONDAR (GEB. 1944). Mekaniken.

2873294. IVAN IVANOVICH BONDAR (GEB. 1944). Mekaniken.

Ivan Ivanovich Bondar (f. 1944), Die Mechaniker, 1979, olja på duk, signerad och daterad längst ner till höger, inskriven med ett nummer på baksidan, med en smal studioremsa ca. 132 x 192 cm.

PROVENIENS: Italiensk privat samling

Bondar kommer från en by i Cherkasy-regionen och studerade i Odessa och Kiev. Han är en välkänd representant för Kiev School of Painting och har varit medlem i National Union of Artists of Ukraine sedan 1985. Hans verk finns i många ukrainska museer och internationella samlingar.

Med smärre tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Med smärre tecken på slitage.

Antal besök: 529