287090. TAKLAMPA i metall och glas,"Sistrah-pendel", formgiven av Otto Müller, Megaphos, 1900-talets första hälft.
Taklampa med stomme i metall med glaskupa i tre våningar i klart samt vittonat glas.
Höjd 60 cm, diameter 35 cm.
El ej funktionstestad.
Ej märkt.
En vit glasinsats saknas.
Bruksslitage.
Repor.