Bestående av ett stekfat, kompaniporslin, med dekor i underglasyrblått av blommor och fåglar, en skål, porslin, republik, med dekor av tuppar i emaljfärger samt en bojan av stengods av Mingtyp med grön glasyr. Fatets mått 22 x 31 cm, skålens höjd 6,5 cm, bojanens höjd 14 cm.
Nagg. slitage.
Nagg. slitage.