ikon, fyrsidiga ikonen
- temperaturteknik på trä
- Expertis tillgänglig
- mitten av 1800-talet
- Enkel målning stil föreslår bonde ikonen
Mått: 29 x 23 cm (höjd x bredd)
Den erbjudna fyrsidiga ikonen samlar flera religiösa ämnen. Enligt populär tro visar denna typ av ikon att de ville ta med flera skyddshelgon in i huset. De porträtterade är mer benägna att slutföras i en skissartad, lös linje. De heliga är Kristus som Pantokrator, Guds moder, i de nedre fälten Saint George och Saint Demetrius.
Enkelheten i ritningen föreslår en bondeikon.
Återställd och bevarad. Bra skick med minimala partiella tecken på slitage på grund av ålder.
ikon, fyrsidiga ikonen
- temperaturteknik på trä
- Expertis tillgänglig
- mitten av 1800-talet