IKON, fyrsidig ikon, 1800-talets mitt århundrade.

286424. IKON, fyrsidig ikon, 1800-talets mitt århundrade.

Lägsta pris 136 EUR

ikon, fyrsidiga ikonen
- temperaturteknik på trä
- Expertis tillgänglig
- mitten av 1800-talet
- Enkel målning stil föreslår bonde ikonen
Mått: 29 x 23 cm (höjd x bredd)

Den erbjudna fyrsidiga ikonen samlar flera religiösa ämnen. Enligt populär tro visar denna typ av ikon att de ville ta med flera skyddshelgon in i huset. De porträtterade är mer benägna att slutföras i en skissartad, lös linje. De heliga är Kristus som Pantokrator, Guds moder, i de nedre fälten Saint George och Saint Demetrius.
Enkelheten i ritningen föreslår en bondeikon.

Återställd och bevarad. Bra skick med minimala partiella tecken på slitage på grund av ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Lägsta pris 136 EUR

ikon, fyrsidiga ikonen
- temperaturteknik på trä
- Expertis tillgänglig
- mitten av 1800-talet

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 553