IKON, Sankt Nikolaj av Myra, Russ. första halvan 19 ÅRHUNDRADE.
286418. IKON, Sankt Nikolaj av Myra, Russ. första halvan 19 ÅRHUNDRADE.
244 EUR
ikon, Nikolaj av Myra, Ryssland, 1800-talets första hälft
- temperaturteknik och guld på trä
- Ryssland, 1800-talets första hälft
- skildring av Saint Nicholas av Myra
- bärare av omophorion (två kors)
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- Ikonen återställdes och bevarades av en specialist restauratör
- vandring målning ikoner
Panelmått: 38,1 x 31,2 cm (höjd x bredd)
Den erbjudna ryska ikonen visar porträttet av Saint Nicholas från Myra i frontalvy. Hans högra hand lyfts upp i en välsignelsegest och i sin vänstra hand håller han en öppen evangeliebok. Han är klädd i en biskopsdräkt. Hans porträtt flankeras av Kristus och vår fru. Nimbed saint har kort hår och ett längre skägg. Saint Nicholas flankeras av en gräns. Det lilla formatet antyder att detta förmodligen är en bärbar eller privat ikon.
Välbevarad. Åldersrelaterat partiellt slitage på träpanel. Överst till höger färg hoppa. Återställd och bevarad.
244 EUR
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- vandring målning ikoner