IKON, fyrsidig ikon, Ryssland, 1700-talets slut 1800-talet.
286411. IKON, fyrsidig ikon, Ryssland, 1700-talets slut 1800-talet.
ikon, fyrsidiga ikoner, Ryssland
- tempera på trä
- slutet av 1700-talet
- Återställd: 1986
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- Omgiven av en målad ram
- Var och en visas i halva siffror i lätt rotation eller frontalt
Mått: 37 x 30,5 cm (höjd x bredd i cm)
Ikonen som erbjuds tillhör typen av fyrsidiga ikoner. Det är ett föremål för populär tro och samtidigt en samling utvalda religiösa ämnen.
Gott skick. Delvis åldersrelaterat slitage på träpanelen.
- tempera på trä
- slutet av 1700-talet
- Återställd: 1986
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- Omgiven av en målad ram