SALVADOR DALI, SURREALISTIC FLOWERS. ”Elefant näckros, Hemerocallis thumbergii elefanter furiosa”.

286186. SALVADOR DALI, SURREALISTIC FLOWERS. ”Elefant näckros, Hemerocallis thumbergii elefanter furiosa”.

Salvador Dali (11.05.1904 Figueres - 23.01.1989 Figueres); här är en litografi på handgjort papper, delvis upphöjd prägling, från serien av surrealistiska blommor. Upplaga från 1972, begränsad till 350 signerade exemplar, här nummer 63. Numrerad och signerad i grafit. Cirka. mått: metallram 61 x 81 cm, fäste 48 x 63 cm, tryckplatta 38,5 x 56,5 cm. Äkthetsintyg tillgängligt.

Bra skick, minimala tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 944