SALVADOR DALI, SURREALISTIC FLOWERS. 1972, färglitografi ”The Kissing Tulips or Tulipa crudeliter basiantes”.
286176. SALVADOR DALI, SURREALISTIC FLOWERS. 1972, färglitografi ”The Kissing Tulips or Tulipa crudeliter basiantes”.
Salvador Dali (11.05.1904 Figueres - 23.01.1989 Figueres); här är en litografi på handgjort papper, delvis upphöjd prägling, från serien av surrealistiska blommor. Upplaga från 1972, begränsad till 350 signerade exemplar, här nummer 107. Numrerad och signerad i grafit. Cirka. mått: metallram 61 x 81 cm, fäste 48 x 63 cm, tryckplatta 38,5 x 56,5 cm. Äkthetsintyg tillgängligt.