GEORG EGMONT OEHME. Oljemålning, postimpressionism, signerad & daterad.
286107. GEORG EGMONT OEHME. Oljemålning, postimpressionism, signerad & daterad.
Georg Egmont Oehme (olika datum för livet givet 1879 - 1962 och 1890 - 1955, Dresden); småformat landskapsmålning i postimpressionistisk, pasty stil. Varm färgpalett av grönt, blått och brunt, signerad och daterad nere till höger. Oljefärger på kartong, yngre ram 32 x 29 cm.