GEORG EGMONT OEHME. Oljemålning, postimpressionism, signerad & daterad.

286107. GEORG EGMONT OEHME. Oljemålning, postimpressionism, signerad & daterad.

Georg Egmont Oehme (olika datum för livet givet 1879 - 1962 och 1890 - 1955, Dresden); småformat landskapsmålning i postimpressionistisk, pasty stil. Varm färgpalett av grönt, blått och brunt, signerad och daterad nere till höger. Oljefärger på kartong, yngre ram 32 x 29 cm.

Rengör lack, små brister.

Gör en kostnadsfri värdering!

Rengör lack, små brister.

HannoVerum
Antal besök: 1 966