JOAN MIRO, "MA DE PROVERBIS". Litografi, katalog raisonné 676, exemplar 689/1000, galleriram med passepartout.
285928. JOAN MIRO, "MA DE PROVERBIS". Litografi, katalog raisonné 676, exemplar 689/1000, galleriram med passepartout.
Joan Miro (20.04.1893 Barcelona - 25.12.1983 Palma de Mallorca); denna litografi på upplagt papper från 1970 med titeln ”Ma de proverbis” är signerad i stenen, numrerad 689/1000 i grafit längst ner till vänster. metall inramning. Ram 66 x 51 cm, fäste 52,5 x 36 cm.