Längd 20 cm. Balja i skinn.
Begreppet "Bowiekniv" härstammar från en specifik typ av kniv som är uppkallad efter den amerikanska legendariska frontiersmannen och krigaren James "Jim" Bowie. Jim Bowie var känd för att ha använt en liknande kniv under striderna i Texas under 1800-talet.
Idag används termen "Bowiekniv" generellt för att beskriva en kniv med liknande egenskaper och design som de ursprungliga Bowieknivarna. Det finns ett brett utbud av olika modeller och variationer av Bowieknivar tillgängliga på marknaden, både för praktisk användning och som samlarobjekt.
Muela är en välkänd knivtillverkare med bas i Spanien. Företaget grundades 1952 och har sedan dess specialiserat sig på tillverkning av högkvalitativa knivar för olika ändamål.
Bruksslitage. Viss ärgning på mässing.
Längd 20 cm. Balja i skinn.