2851279. HÖRNSKÅP, vägghängt, allmoge, målning föreställande blombukett, 1700-/1800-tal.
En välvd dörr med bakomliggande hyllplan. Längd ca 51 cm. Bredd ca 74 cm. Höjd ca 103 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Senare renoverad och kompletterad.
Nycklar saknas.
Lite av varje för adel, präster, borgare och bönder