PARTI SILVER, 14 delar, bl.a teskedar och salt- och pepparströare.

284918. PARTI SILVER, 14 delar, bl.a teskedar och salt- och pepparströare.

1 st sockersked med rosendekor från Gewe silvervarufabrik, stämplad Gewe, Malmö ortsstämpel, kattfot, U9 (1970). Längd 15 cm.
1 st sked med genombruten dekor, stämplad JLH, kattfot, otydlig ortsstämpel, A9 (1951). Längd 17 cm.
1 par salt- och pepparströare, graverad S repspektive P för salt och peppar. Stämplade 830 S, samt svenska importstämplar. Höjd 10,5 cm.
10 st teskedar med rosdekor på skaft från Mattson & Olsson. Stämplade M&O, Malmös ortsstämpel, skiftande årsstämplar runt 1900-talets mitt, kattfot.
Totalvikt 240 gram.

Repor
Bruksskick
En böjd tesked
Ett litet hål i en saltströaren.

Gör en kostnadsfri värdering!

Totalvikt 240 gram.

Repor
Bruksskick
En böjd tesked

Antal besök: 1 443