olja på kartong, signerad och daterad (19) 82, konststämpel på baksidan *Original Németh Miklós*, Miklos Németh (*1934 Budapest †23.2.2012), 1950/54 studerade vid Ödön Márffys fria konstskola (1878 - 1959) i Budapest, Németh även känd som *Målare av vulkanen* deltog i internationell utställning som 1971 i Moskva, 1973 i Dresden och 1975 i Brno N, har han varit registrerad konstnär sedan 1981 och valdes till medlem av Association of ungerska målare 1992, källa Internet,
Hus med människor
Målningsstorlek ca.. 51 x 36 cm.
Hus med människor