SÄNG, Alvar Aalto för Svenska AB Artek, Hedemora, enligt uppgift formgiven för MIT Boston, omkring 1900-talets mitt.

284804. SÄNG, Alvar Aalto för Svenska AB Artek, Hedemora, enligt uppgift formgiven för MIT Boston, omkring 1900-talets mitt.

Proveniens: Ernst Sundh, byggnadsingenjör samt medgrundare till Arteks produktion i Hedemora.

Längd ca 201, bredd ca 83, gavelhöjd ca 64,5 cm.

Slitage, märken, repor. fläckar, smärre sprickor, stötmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 724