Ring i grönfärgad Corian och 925 silver, set med en citron-citrinkula, ringstorlek: ca. 56, ringhuvudets bredd: 11,5 mm, handgjord, stämplad på insidan, legerad testad, vikt: 10,3 g.
Åldersanpassade tecken på slitage, smärre repor i vissa fall.