12 mattallrikar, 12 stora djupa tallrikar, 12 större assietter, 12 mindre djupa tallrikar, 12 mindre assietter, 9 uppläggsfat, terrin, kanna, såsterrin. Höjd terrin inklusive fat ca 27 cm. Diameter mattallrik 24,5 cm, mindre djup tallrik ca 20 cm.
2 mattallrikar har ett par nagg på undersidan och en mindre djup tallrik har en liten nagg på undersidan. Kannan har ett litet nagg vid foten och terrinen har flera sprickor och lagningar. I övrigt bruksslitage.