Byrå i fanerad i mahogny med mässingsbeslag. Tre lådor. Höjd 95 cm. Bredd 84 cm. Djup 46 cm.
Torrpsprickor, bucklor och avslag i fanér. Repor. Bruksslitage. Nyckel saknas.
Nycklar saknas.