284468. VÄGGHYLLA, Alvar Aalto, Svenska AB Artek, Hedemora, omkring 1900-talets mitt.
Proveniens: Ernst Sundh, byggnadsingenjör samt medgrundare till Arteks produktion i Hedemora.
Stämpelmärkt "Aalto möbler Svensk kvalitetsprodukt"
Längd 100, bredd 30, höjd 27 cm.
Slitage, märken, sprickor.