J. KOCK. Oljemålning, landskap med halmtak katter.
284365. J. KOCK. Oljemålning, landskap med halmtak katter.
J. Kock (1900-talets konstnär); utfärdad som dansk konstnär under referenssökningen. Avsiktligt enkel målning av ett landskap med två halmtak, en stig och flankerande träd, signatur längst ner till höger. Daterad omkring 1940; guldram 52 x 42 cm, målning 41 x 31 cm.