J. KOCK. Oljemålning, landskap med halmtak katter.

284365. J. KOCK. Oljemålning, landskap med halmtak katter.

J. Kock (1900-talets konstnär); utfärdad som dansk konstnär under referenssökningen. Avsiktligt enkel målning av ett landskap med två halmtak, en stig och flankerande träd, signatur längst ner till höger. Daterad omkring 1940; guldram 52 x 42 cm, målning 41 x 31 cm.

Lätt knäcka, lite färgfel på himlen.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 10 524