PRISMOR samt UNDERKULA till ljuskrona, 30 st, kristall, barockmodell. 1900-talets första hälft.

283782. PRISMOR samt UNDERKULA till ljuskrona, 30 st, kristall, barockmodell. 1900-talets första hälft.

Cognadsfärgad kristall med fasettslipad dekor.
16 st droppformade Wachtel-prismor, längd 7,5 cm
12 st stjärnformade prismor, diameter 3,2 cm.
1 st underkula, längd med glaspärla, totallängd 7,5 cm.

Bruksslitage, en droppformad prisma med nagg i nedre kanten, enstaka stjärnor med mikronagg på uddarna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 530