2835813. Beduin gevär 1800-talet.
Beduingevär, 1800-tal. Gevär med flintlåsmekanism, järnklädsel, och ett trälager med mejslade mässingsplattbeslag på pipan och en nitad käke med horninlägg, L.152 cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning.