SLAGLÅSREVOLVER, Transitional modell, England, 1800-talets mitt.

2835559. SLAGLÅSREVOLVER, Transitional modell, England, 1800-talets mitt.

Engelsk slaglåsrevolver av transitional model, tillverkad vid 1800-talets mitt. Övergångsmodell mellan pepperboxpistoler och riktig revolver. Double action. Nätskuren kolv, graverad stomme.
Längd cirka 30 cm.

Slitage. Matning defekt.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2023

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd cirka 30 cm.

Slitage. Matning defekt.

Tema

Antal besök: 654