283407. SALSSKÅP, 1700-tal.
Ek. Tvådelat. Nederdel med 5 lådor, överdel med hyllinredning bakom pardörrar, brutet krön. Längd 152, bredd 52, höjd 217 cm.
Senare reliefdekor på krön och dörrar, renoverat och kompletterat, skador, lösa beslag.
Nyckel/nycklar finns.