2830206. BENJAMIN WILLIAMS LEADER. målning, strand, 1895.
Benjamin Williams Leader (1831-1923), målning, 1895, olja på duk. Skildring av sanddynlandskap med hav och fyra personer, signerad och daterad längst ner till vänster samt en självhäftande etikett med konstnärens namn på baksidan, 42x74cm (60x91cm).
Craquelee, med lätt räv på baksidan. Målningen restaurerades nyligen professionellt.