ARMBAND samt RING, 925 sterling silver, bergskristall samt röd sten, ALTON, Falköping samt sannolikt Taxco, Mexiko. 1900-talets mitt. Totalvikt 33 gram.
282714. ARMBAND samt RING, 925 sterling silver, bergskristall samt röd sten, ALTON, Falköping samt sannolikt Taxco, Mexiko. 1900-talets mitt. Totalvikt 33 gram.
Armband med röd sten, diameter ca 6,7 cm, spänne 3,5 x 2 cm. Stämplad "MEX 925" samt otydlig stämpel.
Ring med bergskristall, Alton, strl ca 19 mm, ställbar.
Bruksslitage, ring med oregelbunden form och något mörknat silver.