SALSSKÅP i lövträ, med snedklaffsdel, sent 1700-tal eller 1800-talets början.
282479. SALSSKÅP i lövträ, med snedklaffsdel, sent 1700-tal eller 1800-talets början.
Matsalsskåp med två komponenter. Övre skåpsdel med två luckor och tre hyllplan. Nedre del utgörs av snedklaffsbyrå med tre lådor samt inredning innanför klaff. Metallbeslag.
Höjd 216 cm.
Bredd 128 cm.
Djup 55 cm.
Mittenlåda går ej att öppna
Skador vid lås
Torrsprickor
Märken
Bruksslitage
Klaff sluttar nedfällt läge
Klistermärken på insida skåp
Löst plank på baksidan
Renoverat och kompletterat.
Höjd 216 cm.
Bredd 128 cm.
Djup 55 cm.
Mittenlåda går ej att öppna
Skador vid lås
Torrsprickor
Märken
Bruksslitage
Klaff sluttar nedfällt läge
Klistermärken på insida skåp
Löst plank på baksidan
Renoverat och kompletterat.