BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), signerad GFT.

281951. BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), signerad GFT.

Skiva i kalksten. Svängd bukig form. Tre lådor. Fanerad i olika träslag. Inläggningar i fält och rutor. Nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher. Infällda lister samt förgyllda beslag.
Längd 89, bredd 48, höjd 81,5 cm.

Slitage, skador, senare lås, torrsprickor.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 5 490