281951. BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), signerad GFT.
Skiva i kalksten. Svängd bukig form. Tre lådor. Fanerad i olika träslag. Inläggningar i fält och rutor. Nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher. Infällda lister samt förgyllda beslag.
Längd 89, bredd 48, höjd 81,5 cm.