MAT-, samt kaffe-/teservis, 106 delar, "Bengali", Rörstrand.

281890. MAT-, samt kaffe-/teservis, 106 delar, "Bengali", Rörstrand.

8 tallrikar, diameter 24,5 cm
12 tallrikar, diameter 21 cm
14 assietter. diameter 18 cm
4 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 21 cm
12 uppläggningsfat samt formar, längd 20-36 cm
3 såskannor, 2 äggkpoppar samt 1 pepparkar

Kaffekanna, tekanna, 2 sockerskålar, samt 1 gräddkanna
7 kaffekoppar med 11 fat
4 tekoppar med 10 fat
1 jumbokopp med fat.

Några uppläggningsfat med nagg på fatens undersida
Bruksslitage, krackelering samt vissa delar med missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

8 tallrikar, diameter 24,5 cm
12 tallrikar, diameter 21 cm
14 assietter. diameter 18 cm

7 kaffekoppar med 11 fat
4 tekoppar med 10 fat
1 jumbokopp med fat.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 282