SERVISDELAR, 97 delar, porslin, "Skåne", Rörstrand.

281446. SERVISDELAR, 97 delar, porslin, "Skåne", Rörstrand.

23 tallrikar, diameter ca 24,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter ca 25 cm
12 fat, diameter ca 20,5 cm
11 assietter, diameter ca 18 cm
11 kaffekoppar med fat
11 tekoppar med fat
3 serveringsfat, längd 22,5 - 33 cm
4 serveringsfat med handtag, längd 24,5 cm
1 kaffekanna, höjd ca 16,5 cm
1 gräddkanna, höjd ca 8,5 cm
1 sockerskål med lock, längd ca 14,5 cm
6 äggkoppar
1 såsskål.

Slitage, krackeleringar, fläckar, nagg. En karott utan lock samt ett udda lock medföljer. Enstaka skador / sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 fat, diameter ca 20,5 cm
11 kaffekoppar med fat
11 tekoppar med fat
1 kaffekanna, höjd ca 16,5 cm
1 gräddkanna, höjd ca 8,5 cm
6 äggkoppar
1 såsskål.

Antal besök: 1 493