281097. SKRIVBORD med uppsats, sengustavianskt 1800-talets början.
Mahogny med skiva klädd i rött läder, uppsats med hyllor och fyra lådor samt rulljalusi, tre lådor i sargen. Listverk, beslag samt fötter i mässing. 163 x 78 cm, höjd 77 cm (med uppsats 113 cm).
Proveniens Familjen Keiller, Särö.
Renoverat och kompletterat, senare läderskiva samt beslag och nycklar. Fanerskador.