2810850. Banjobarometer, England, 1900-tal.
Mahogny/mässing Ledad kropp med trådinlägg på kanterna och en trasig pediment. Slutligen med en hygrometer upptill, med ett vattenpass i botten.
Slitageskyltar, smärre stötar och repor i vissa områden. Kontrollknappen saknas. En funktionell garanti tillhandahålls inte.