KAKFAT MED KUPA, silver, Kultakeskus, Åbo 1950.

2807127. KAKFAT MED KUPA, silver, Kultakeskus, Åbo 1950.

Fat med glasinlägg, kupa med förgylld insida. Dekor med rosor och rosenblad. Diameter 37 cm, höjd 35 cm, silvervikt ca 4300 g.
Fotografi från 1950 medföljer. På bilden president J. K. Paasikivi som beundrar kakfatet på Stormässan.

Glasinlägg med skador, smått slitage.

Tema

Vårauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Vårauktion

Antal besök: 2 507