ROLF PALM. Miniatyrvaser i stengods, 2 st.

280606. ROLF PALM. Miniatyrvaser i stengods, 2 st.

Miniatyrvaser i stengods, den ena med blå och olivgrön glasyr,
den andra med brun och mjölkvit glasyr, signerade och daterade Palm Mölle 1967, höjd ca 7 cm.

På vasen med vit och brun glasyr finns ett avslag vid mynningen, den andra med en liten skönhetsfläck som resultat från bränningen.

Rolf Palm (1930–2018)

Gör en kostnadsfri värdering!

Rolf Palm (1930–2018)

Antal besök: 1 151