280575. ROLF PALM. Miniatyrvaser i stengods, 2 st.
Miniatyrvaser i stengods med solfataraglasyr, den ena inslag av bruna toner samt celadon på på hals och mynning, den andra med ren harpäls strimmig solfataraglasyr, signerade och daterade Palm Mölle 1967, höjd 7-8 cm.
Den ena med ett par skönhetsfläckar som resultat från bränningen.