ROLF PALM. Miniatyrvaser i stengods, 2 st.

280575. ROLF PALM. Miniatyrvaser i stengods, 2 st.

Miniatyrvaser i stengods med solfataraglasyr, den ena inslag av bruna toner samt celadon på på hals och mynning, den andra med ren harpäls strimmig solfataraglasyr, signerade och daterade Palm Mölle 1967, höjd 7-8 cm.

Den ena med ett par skönhetsfläckar som resultat från bränningen.

Rolf Palm (1930–2018)

Gör en kostnadsfri värdering!

Rolf Palm (1930–2018)

Antal besök: 936