ADZE, basalt, ca 1250-1900, Polynesien.

2801779. ADZE, basalt, ca 1250-1900, Polynesien.

Ca 17x7,5 cm
Typ 3-A (Duffs typologi)
Triangulär med tånge
Möjligen daterbar till Moa-hunter-deposit

Proveniens:
Nils Thorwaldson (1918-2019), privat samling förvärvad under 1970/80-talet.

Jordfynd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 17x7,5 cm
Typ 3-A (Duffs typologi)
Triangulär med tånge

Proveniens:

Jordfynd.

Antal besök: 176