PARTI TENNFÖREMÅL, 7 delar, bl.a ljusstakar och fat, 1900-tal.

280115. PARTI TENNFÖREMÅL, 7 delar, bl.a ljusstakar och fat, 1900-tal.

1 st grötskål, AB Metallmanufaktur Lidköping, 1960. Höjd 50 cm.
2 st ljusstakar, Bo Santesson, Stockholm. 1950/60-tal. Höjd 11 cm.
1 st kanna, märkt 500/ BS. Höjd 23 cm.
1 st stop, Ernst Svedberg, Vetlanda, 1960. Höjd 11 cm.
1 st fat, otydligt stämplat. Höjd 33,5 cm.
1 st fat, stämplat Tenn N:H Gränna, J9.

Repor
Bruksskick
Skev ljusstake.

Gör en kostnadsfri värdering!

Repor
Bruksskick
Skev ljusstake.

Antal besök: 895