PARTI KERAMIK, 4 delar, bl a Knut Hallsten, Va Sönnarslöv, 1949.
279951. PARTI KERAMIK, 4 delar, bl a Knut Hallsten, Va Sönnarslöv, 1949.
Urna med grön och brun glasyr, höjd 20 cm
Fat med grön glasyr, diameter 30 cm
Signerat Hallsten, Kvidinge 1949, Skåne keramik
Fat med ljus glasyr, diameter 30 cm
Stämplat E Lindkvist, Kvidinge
Skål, diameter 25 cm
Signerat Törngren, Falkenberg, signum korsat S och T
Sven Törngren 1940-1969
Törngrens Krukmakeri 1798-2014.
Bruksskick
Hallsten-fat med glasyr-bortfall
Urna med kalkavlagringar i botten.
Skål, diameter 25 cm
Sven Törngren 1940-1969
Bruksskick