UMBERTO GIANNI. Tillskriven. ”NEAPELBUKTEN, FIN GOUACHE-MÅLNING, 19ÅRHUNDRADET ”.
279789. UMBERTO GIANNI. Tillskriven. ”NEAPELBUKTEN, FIN GOUACHE-MÅLNING, 19ÅRHUNDRADET ”.
Umberto Gianni, verksam på 1800- och tidigt 1900-tal. Fin akvarellmålning av kuststaden Neapel på sommaren. Över en stenbro kan du se silhuetten av staden, några segelbåtar rör sig på vattnet, människor är i skugga och sol på väggen och trottoaren. Samlarobjekt italiensk gouache ca 1890 i lämplig kvalitet, ram 53,5 x 36,5 cm.