WILHELM PETERSEN (1900-1987). Ett par barnporträtt.

2797397. WILHELM PETERSEN (1900-1987). Ett par barnporträtt.

Wilhelm Petersen (1900-1987), ett par barnporträtt, olja på duk, monterat på trä, samtliga signerade längst ner, ett på baksidan med handskriven ägarnot, ca. 44,5 x 32,5 cm eller ca. 45,5 x 32,5 cm, med ram ca. 48,5 x 37 cm eller ca. 48,5 x 35,6 cm

Barn i kostymer inspirerade av rokoko mode. Flickan som trummis, pojken som ryttare. Efter andra världskriget arbetade Petersen bland annat som illustratör av Mecki-böckerna.

Något mörkare, enstaka fläckar, retuschering, enstaka små hål i det tidigare skärmfästet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 075