MARI SIMMULSON. ”KERAMIK, FRUKTSKÅL/GODISSKÅL, SIGNERAD”.

279467. MARI SIMMULSON. ”KERAMIK, FRUKTSKÅL/GODISSKÅL, SIGNERAD”.

Mari Simmulson (1911 - 2000, Sverige); fyrkantig keramikskål med typiskt figurativt motiv, en flicka som håller en blomma. Signerad undertill, daterad 1950 -/1970, mått: ca. 21,5 x 21 x 4,5 cm.

Små nagg på innerkanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Små nagg på innerkanten.

Antal besök: 727