279421. GOLVLAMPA i blålackerad plåt och mässing, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.
Trefotad golvlampa med skärm av plåt. Ställbar höjd. Märkt NK 100 J.
Maxhöjd ca 125 cm. Minsta höjd ca 90 cm.
Ej funktionstestad
Slitage på sladdar
Bruksslitage
Bucklad skärm
Skruv saknas
Reglage vid skärm skadat.