Jean de la Vallée, Kunglig arkitekt, Bokförlaget Signum, Lund, 2003.
Rose-Marie Söderström, Sydsvenska möbelsnickare 1700-tal och tidigt 1800-tal, bokförlaget Signum, Lund, 2003.
Ulf Hård af segerstad, Finskt konsthantverk, Wahlström & Widstrand, Denmark, 1968.
Erik Forssman, Anders zorns silversamling, Rabén & Sjögren, Stockholm, 1955.
Kai Flor, Kvinnan i fransk konst, Hugo Gebers förlag, Uppsala, 1946.
Gustaf Fröding-sällskapets litteraturnämnd, 25 konstnärer illustrerar Gustaf Fröding, Bra böcker, Belgien, 1977.
Thomas Lindblad, Bruksföremål av plast, bokförlaget Signum, Lund, 2004.
Tom Sandqvist, Dada Öst, bokförlaget Signum, Lund, 2005.
Bruksslitage (se bilder).
Bruksslitage (se bilder).