FLINTFÖREMÅL, yngre stenålder 3800-1800 f Kr.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

278246. FLINTFÖREMÅL, yngre stenålder 3800-1800 f Kr.

Beskrivning

Dolkhandtag, 2 delar, fragment, med "söm" (ej säkert samhörande), längd 4,5-9 cm.
Skära, längd 11 cm.
Halvmåneskära, längd 14 cm.
Skrapa, längd 13 cm. Avslag, retuscherat till skrapa, fragment, 5 cm.
Dolk, 10 cm.
Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
278246. FLINTFÖREMÅL, yngre stenålder 3800-1800 f Kr.

Beskrivning

Dolkhandtag, 2 delar, fragment, med "söm" (ej säkert samhörande), längd 4,5-9 cm.
Skära, längd 11 cm.
Halvmåneskära, längd 14 cm.
Skrapa, längd 13 cm. Avslag, retuscherat till skrapa, fragment, 5 cm.
Dolk, 10 cm.
Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 872