Dolkhandtag, 2 delar, fragment, med "söm" (ej säkert samhörande), längd 4,5-9 cm.
Skära, längd 11 cm.
Halvmåneskära, längd 14 cm.
Skrapa, längd 13 cm. Avslag, retuscherat till skrapa, fragment, 5 cm.
Dolk, 10 cm.
Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!
Dolkhandtag, 2 delar, fragment, med "söm" (ej säkert samhörande), längd 4,5-9 cm.
Skära, längd 11 cm.
Halvmåneskära, längd 14 cm.
Skrapa, längd 13 cm. Avslag, retuscherat till skrapa, fragment, 5 cm.
Dolk, 10 cm.
Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!